Εδώ σας προτείνω κάποια δωρεάν on line παραμύθια.

Μπορείτε να τα διαβάσετε ή να ακούσετε την αφήγηση.

< Η Αρήτη της Ροδιάς >

της Κικής Δημητριάδου

Τι μπορεί να μεταμορφώσει ένα βασιλιά; Να τον γλυκάνει τόσο, ώστε να σταματήσει έναν πόλεμο; Να τον κάνει να βγάζει τα μυρμηγκάκια από το πιάτο προσεκτικά, γιατί ούτε αυτά δε θέλει να πληγώσει; Τι μάγεψε τη βασιλική καρδιά και την έκανε τόσο ευρύχωρη και ανθρώπινη; Αχ και να γινόταν να συμβεί το ίδιο στους σημερινούς βασιλιάδες του κόσμου! Για να υπάρχει ελπίδα...

Βραβείο Προσχολικής & Πρωτοσχολικής ηλικίας <ΠΗΝΕΛΟΠΗ ΜΑΞΙΜΟΥ> το 2010 απο τον Κύκλο Παιδικού Βιβλίου και Έπαινος Εικονογράφησης το 2009 -ΕΒΓΕ

< Η Μπουμπού και η Μπαμπαλού >

μια ιστορία για την διαφορετικότητα.

Το προτεινόμενο εκπαιδευτικό υλικό (εγκεκριμένο από το Εκπαιδευτικό Ινστιτούτο) εκπονήθηκε από το Κέντρο Διαπολιτισμικής Αγωγής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστήμιου Αθηνών και πρόκειται για μία ιστοριούλα για μικρά παιδιά, 4-8 ετών. Αποτελεί ουσιαστικό εργαλείο προσέγγισης και καταπολέμησης των ρατσιστικών διακρίσεων και η ιστορία διατρέχει τα στάδια του φυλετισμού και λειτουργεί αντιστερεοτυπικά.

< Η μεγάλη βόλτα του κυρίου Πετράν >

ένα μουσικό παραμύθι βασιαμένο στις συναντήσεις διαφορετικών υπάρξεων, την επικοινωνία, την αγάπη και τη χαρά της συνύπαρξης.

της Γιούλας Μιχαήλ

< Ο Φεγγαροσκεπαστής>

ένα ποιητικό παραμύθι για τη δύναμη της φιλίας και της αλληλεγγύης

του Eric Puybaret

< Όταν η πασχαλίτσα συνάντησε ελέφαντα >

του Χρήστου Μπουλώτη

Ο Μπουλώτης είναι αναγνωρισμένος συγγραφέας παιδικών βιβλίων που απευθύνονται σε παιδιά της σχολικής ηλικίας. Ξεκίνησε να ασχολείται με την παιδική λογοτεχνία το 1987 και τα βιβλία του διαπνέονται από αγάπη για το περιβάλλον, τα ζώα, το συνάνθρωπο, την ειρήνη και την αλληλοκατανόηση. Οι ιστορίες του είναι πρωτότυπες και συχνά έχουν αρχαιολογικό υπόβαθρο. Πολλά βιβλία του έχουν τύχει διεθνών διακρίσεων ενώ το 2007 του απονεμήθηκε το βραβείο παιδικού βιβλίου από την Ακαδημία Αθηνών.

< Που πας χελωνάκι;>

της Καλλιώς  Καστρησίου

η ιστορία μιας θαλάσσιας χελώνας, που αναφέρει οτι οι μεγαλύτεροι κίνδυνοι που διατρέχουν οφείλονται στους ανθρώπους, οι άνθρωποι όμως είναι εκείνοι που μπορούν και να τις προστατεύσουν.

Μπορείτε να το δείτε εδώ

< Ο σκατζόχοιρος που ήθελε να τον χαιδέψουν>

της Κατερίνας Αναγνώστου

μια τρυφερή ιστορία για τη φιλία